bilgi

Evde Varis Tedavisi Olur mu?

Evde Varis Tedavisi Nasıl Olur?

Varis bir toplardamar hastalığı olup detaylı tetkik, muayene ve değerlendirme neticesinde sorunlu damarın / damarların tespit edilerek tedavisi planlanan bir hastalıktır. Varis önemli bir halk sağlığı sorunu olup, varisi bir sivilce, bir çıban, basit bir deri enfeksiyonu gibi düşünmek yapılacak en büyük hatalardan da birisi olacaktır.

Bir önceki paylaşımlarımızda da üzerinde durduğumuz gibi, nasıl limonla, sarımsakla, hacamat, sülükle, kremlerle varisin tedavisi mümkün değilse, evde de bu gibi benzer yöntemler uygulayarak da varisler tedavi edilemez.

evde varis tedavisi olmaz

 

Varisleri Nasıl Yok Edebilirim?

Varisleri kendi kendinize yok edemezsiniz. Yani, varis oluşumundaki ana sebebin araştırılarak uzman hekim kontrolünde ve bir tedavi sürecinde, tıbbi bir dokunuşla yok olması daha doğru bir hareket olacaktır. Çünkü hamilelik sonrası görülebilen çok spesifik durumlar haricinde ne yaparsanız yapın varisler kendiliğinden yok olmayacaktır.

Varis tedavisi, alanında uzman bir kalp ve damar cerrahisi uzmanının muayenesi ve değerlendirmesi ile ameliyatlı veya tıpta geliştirilen yeni ve modern yöntemler olan ameliyatsız varis tedavisi şeklinde kontrollü olarak tedavi edilmelidir. Hekimin uygun göreceği tedavi yöntemi ve süresine göre işleme başlanılmalı, maalesef kulaktan dolma sözlerle cilde zarar verici veya boşa zaman kaybedici uygulamalara dikkat edilmeli ve girişilmemelidir.

Evde varis tedavisi olmasa da en azından varis olan bacakları rahatlatabilecek bir şeyler yapılabilir. Mesela bunlar;

  • Ayakları belirli zamanlarda bedenden yukarıda veya yere paralel olacak şekilde yaklaşık 20 dakika uzatmak ve dinlendirmek,
  • Karnımıza basınç yapıcı hareketlerden kaçınarak damarlarda oluşabilecek karın içi basıncı mümkün olduğunca azaltmak,
  • Varislerden dolayı meydana gelecek bacak ağrılarını azaltmak için düzenli egzersizler ve spor yapmak,
  • Çok dar kıyafetler ve ayakları sıkan ayakkabı giymekten kaçınmak,
  • Bacaklara, aşağıdan yukarıya doğru (ayaktan kalbe) hafifçe sıvazlama ile masaj yapmak sizleri evde bir nebze de olsa rahatlatacaktır. Fakat unutmamak gerekir ki bu uygulamalar varisleri tedavi etmeyecektir.

Varis tedavisi için geç kalmayın, sağlığınızı önemseyin ve ertelemeyin.

Bursa varis tedavi merkezi olarak varis hastalarımıza ameliyatsız, modern yöntemlerle tedavi hizmeti sunmaktayız. Sizler de varis problemi yaşıyorsanız kliniğimizle iletişime geçebilir, varislerinizden kurtulabilirsiniz.

Bu makale ile ilgili soru ve görüşlerinizi aşağıdaki yorum bölümüne yazabilirsiniz.


SORU-CEVAP


ArabicEnglishGermanPersianRussianTurkish
Bizi Arayın
Copyright 2018. Bursa Varis Tedavi Merkezi. Op. Dr. Yunus Keser YILMAZ.
UYARI: Sitedeki içerik telif hakları kapsamında korunmakta olup izinsiz kopyalanamaz. Bu sitede yer alan bilgiler kullanıcıya bilgi vermek ve kamuoyunu bilgilendirme amacıyla
yazılmış olup doktor tavsiyesi yerine geçmez. Bu bilgilerin kişilere uygunluğu hekim kontrolü ve muayenesini gerektirir. Bu bilgilerin yanlış anlaşılması
veya kullanılmasından doğabilecek mağduriyetlerden bu sayfa sorumlu tutulamaz. Bursa Varis Tedavi Merkezi