bilgi

İÇ VE DIŞ VARİSLER

Kanı kalbe taşıyan her bir bacakta 2 ayrı toplar damar sistemi vardır. Derinin hemen altındaki yüzeyel toplar damar, ve kasların içinde yerleşmiş derin toplar damar sistemi mevcuttur. Yüzeyel toplardamarların varisine dış varis, derin toplardamarların varisine iç varis denir.

İÇ VARİS

Bacakta kirli kanı alıp kalbe ve akciğere götüren bacak kasların içinde olan ve esas olarak bacağın kanını taşıyan toplardamar varisine İç Varis denir.

Esas önemli olan ve kanın çoğunu taşıyan yani yükü göğüsleyen içte bulunan toplar damarın genişlemesi veya kapaklarının görevini yapamaması İÇ VARİS olarak adlandırılır ve kişi tüm şikayetleri hissetmesine rağmen eğer dış varis de eşlik etmemişse gözüyle bacakta bir bulgu göremez.

Tedavi edilmez ise veya tanınmazsa ileride bacak yaraları ve pıhtılara yol açar.

DIŞ VARİS

Bacağın kanını kalbe ve akciğere taşıyan derinin altında olanının genişleyen toplardamarlardır. Derinin hemen altında, gözle görülebilen ve kozmetik ve/veya ağrı, şişkinlik şikayeti yapan damar DIŞ VARİS tir.

Varis tedavisinde doğru adres!

BURSA VARİS TEDAVİ MERKEZİ

Op.Dr. Yunus Keser Yılmaz

Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı

bizi arayın

SORU-CEVAP

ArabicEnglishGermanPersianRussianTurkish
Bizi Arayın
Copyright 2018. Bursa Varis Tedavi Merkezi. Op. Dr. Yunus Keser YILMAZ.
UYARI: Sitedeki içerik telif hakları kapsamında korunmakta olup izinsiz kopyalanamaz. Bu sitede yer alan bilgiler kullanıcıya bilgi vermek ve kamuoyunu bilgilendirme amacıyla
yazılmış olup doktor tavsiyesi yerine geçmez. Bu bilgilerin kişilere uygunluğu hekim kontrolü ve muayenesini gerektirir. Bu bilgilerin yanlış anlaşılması
veya kullanılmasından doğabilecek mağduriyetlerden bu sayfa sorumlu tutulamaz. Bursa Varis Tedavi Merkezi