bilgi

LENF BEZLERİNDE ŞİŞLİK VE AĞRI

LENF BEZLERİNDE ŞİŞLİK VE AĞRI

Lenf bezleri bir sistem dahilinde vücudun tüm organ ve dokularında bulunmaktadır. Lenf bezi hastalıklarına birçok faktör neden olabilmektedir. Bu nedenler arasında romatizmal sorunlar, enfeksiyonlar olabileceği gibi iyi huylu sorunlar da etkin olabilmektedir. Lenf bezi şişlikleri genellikle boyun bölgesinde görülebileceği gibi vücudun her bölgesinde görülebilmektedir.

lenf bezleri neden şişer

Lenf Bezlerinin Vücuttaki Görevi Nedir?

Anatomik olarak vücudumuzdaki her bir parçanın, organın yeri ve görevi mutlaka önemlidir. Lenf bezleri de vücudumuzu enfeksiyon risklerine karşı koruyan yapılar olup bağışıklık sisteminin en önemli yapılarından biridir.

Lenf Bezleri Neden Şişer?

Lenf bezlerinin şişme sebepleri arasında kulak ve çene / diş bölgesindeki enfeksiyonel hastalıklar, üst solunum yolu enfeksiyonları (ÜSYE), çocuklarda ise geçirilen basit enfeksiyonlar olarak sayılabilir.

Lenf Bezlerinde Ağrı

Lenf bezlerinde oluşan şişlikler büyüme evrelerinde ağrı yapabilirler. O bölge ağrı yapabildiği gibi hassasiyette gösterebilir. Ağrının şiddetini azaltmak içinse geçici olarak sıcak kompres uygulanabilir. Lenf bezi büyümelerinde şişlik ve ağrı hissedilmeye başladığından mutlaka hekim kontrolünden geçilmeli ve durumun klinik tespiti yapılmalıdır. Lenf bezi ağrıları içinse mutlaka hekime danışılarak uygun dozda ağrı kesici kullanımı sağlanmalıdır.

 

Bu makale ile ilgili soru ve görüşlerinizi aşağıdaki yorum bölümüne yazabilirsiniz.


SORU-CEVAP


ArabicEnglishGermanPersianRussianTurkish
Bizi Arayın
Copyright 2018. Bursa Varis Tedavi Merkezi. Op. Dr. Yunus Keser YILMAZ.
UYARI: Sitedeki içerik telif hakları kapsamında korunmakta olup izinsiz kopyalanamaz. Bu sitede yer alan bilgiler kullanıcıya bilgi vermek ve kamuoyunu bilgilendirme amacıyla
yazılmış olup doktor tavsiyesi yerine geçmez. Bu bilgilerin kişilere uygunluğu hekim kontrolü ve muayenesini gerektirir. Bu bilgilerin yanlış anlaşılması
veya kullanılmasından doğabilecek mağduriyetlerden bu sayfa sorumlu tutulamaz. Bursa Varis Tedavi Merkezi