bilgi

Bizlere en çok sorulan sorulardan birisi de sülükle varis tedavisi yapılıp yapılmadığıdır. Tıbbi açıdan bu mümkün değildir, sülüğün varis tedavisinde yeri yoktur. Konuyu hemen açalım.

Sülük, birçok hastalığın tedavisinde kullanılabilen küçük şifacı bir solucan olup bazı damar hastalıklarında ters etki yapabilmekte veya etkisiz kalabilmektedir. Öncelikle varisin tanımını yapalım:

Varis Nedir?

Varis, toplardamar kapakçıklarında meydana gelen bozulma sonucunda kirli kanın akciğerlere taşınamayıp damarlarda birikmesi nedeni ile damarların kıvrımlı ve değişik renkli bir hal almasıdır, dolayısı ile bir toplardamar hastalığıdır.

varis tedavisinde sülük

Sülük varisi yok eder mi?

Sülük bir bölgedeki kan emici özelliğini de kullanarak kanı sıvılaştıracak bir salgı da sağlar. Bu sıvılaşma kısa bir süre rahatlama sağlasa da damar tedavisi yapamaz. Aksine bacak dokularına zarar da verebilir hatta iltihaplanmaya dahi neden olabilir. Dolayısı ile sülükle varis tedavisi mümkün değildir.

Bacaktaki varislere sülük iyi gelir mi?

Sülükler tutturulduğu bölgede kanı emip ve kendi vücutlarındaki bir kısım salgıları emdikleri bölgeye salmaktadırlar. Sülük salgılarında bulunan bir kısım maddeler pıhtılaşmayı engellediğinden bu bölgede uzun süren kanama sızıntısına neden olabilmektedir.

Varis tedavisinde sülük uygulamasının tedavinin sağlanmasına da tıbben katkısı yoktur.  Şöyle ki, varis hastalığı venöz sistemde anatomik ve fonksiyonel bozukluk sonucu gelişen yapısal bir patolojik tablodur. Varisli damara sülük uygulaması tedavinin aksine bu bölgede enfeksiyona, kanamaya ve başka komplikasyonların gelişmesine neden olabilmektedir.  Ayrıca varisten kurtulmada yeri olmadığı gibi bacakta iltihaplanmaya ve selülit denilen bacağın dokuların iltihabına neden olur. Sülük tedavisini fayda sağlayacağı bir kısım hastalıklar olabilmektedir. Varis, venöz damarların genişlemesi ve fonksiyon gösterememesi halidir.  Ancak varis damar sistemi sorunu gibi önemli bir hastalığın sülük yerine kalp ve damar cerrahisi uzmanının uygun göreceği tıbbi tedavi tekniklerini yaptırmak daha fayda sağlayacaktır.

Varis tedavisinde ileri teknolojik ve modern yöntemler ile varislerinizden kurtulmanız mümkündür.  Varis tedavisi konusunda bize ulaşabilirsiniz.

Yukarıda da bahsettiğimiz üzere sülüklerin varisleri tedavi edici bir özelliği yoktur. İster kılcal ister büyük damar olsun her türlü damar tedavisinde kullanılacak tıbbi yöntemler konunun uzmanı Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanlarınca hastanın yapılacak detaylı muayene ve tetkiki ile belirlenmelidir.

Buradaki yazımızda ameliyatsız ve modern tıbbi yöntemlerle varis tedavilerine detaylı olarak değindik, okuyabilirsiniz.

Bu makale ile ilgili soru ve görüşlerinizi aşağıdaki yorum bölümüne yazabilirsiniz.


SORU-CEVAP


ArabicEnglishGermanPersianRussianTurkish
Bizi Arayın
Copyright 2018. Bursa Varis Tedavi Merkezi. Op. Dr. Yunus Keser YILMAZ.
UYARI: Sitedeki içerik telif hakları kapsamında korunmakta olup izinsiz kopyalanamaz. Bu sitede yer alan bilgiler kullanıcıya bilgi vermek ve kamuoyunu bilgilendirme amacıyla
yazılmış olup doktor tavsiyesi yerine geçmez. Bu bilgilerin kişilere uygunluğu hekim kontrolü ve muayenesini gerektirir. Bu bilgilerin yanlış anlaşılması
veya kullanılmasından doğabilecek mağduriyetlerden bu sayfa sorumlu tutulamaz. Bursa Varis Tedavi Merkezi