bilgi

Notice: Trying to access array offset on value of type bool in /home/ugsru2js9j0b/public_html/varisbursa.com/wp-content/themes/medicare/single.php on line 134

TOPLARDAMARLAR

toplardamar-dolasimi.jpg

Toplardamarlar kanın kalbe taşınmasını sağlayan kan damarlardır. Yüzeyde bulunan toplardamarlar, derinde yer alan ve kasların arasından geçen toplardamarlarla perforan denilen köprü venleri aracılığı ile bağlantı sağlarlar.

Bacak toplardamarları

Yüzeysel ve derin toplardamarlar olarak ikiye ayrılır. Büyük safen ven, ayaktan kasığa kadar cilt altında uzanır ve kasıkta derin venlere dökülür. Küçük safen ven ise ayaktan dize kadar uzanır ve diz arkasında derin venlere dökülür. Bunun dışında birçok yüzeyel ven ve bu yüzeyel venlerdeki kirli kanı derin venlere ileten “perforan” venler vardır.

Yüzeysel Toplardamarlar

Cilde yakındır, cildin hemen,  altındadırlar ve genellikle çıplak gözle görülmektedir. Varis problemine sıklıkla yüzeysel toplardamar bölgesinde karşılaşılmaktadır.

Derin Toplardamarlar

Detin toplardamarlar çıplak gözle görülmezler ve derinde kas tabakalarının arasındadır, Yakın oldukları atardamarlarla birlikte kas tabakaları arasında syrederler. Derin toplardamarlarda karşılaşılan problemler; iç varis olarak bilinen derin venöz yetmezlik ve pıhtı oluşmasıdır.

Toplardamarların Görevi

Kalbin pompalama gücü sayesinde temiz kan, atardamarlar aracılığıyla dokulara aktarılır. Dokulara ulaştlan ve hücresel seviyede kullanılan temiz kan, hücrelerin oksijenlenme ve beslenmesini sağladıktan sonra kirli kan olarak toplardamarlar aracılığıyla kalbe geri taşınır. Varisin oluşmasında toplardamarlarındaki genişleme ve kapak yetmezliği rol oynamaktadır.

Yrd.Doç.Dr. Yunus Keser Yılmaz

Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı


SORU-CEVAP


Randevu Al
Copyright 2018. Bursa Varis Tedavi Merkezi. Op. Dr. Yunus Keser YILMAZ.
UYARI: Sitedeki içerik telif hakları kapsamında korunmakta olup izinsiz kopyalanamaz. Bu sitede yer alan bilgiler kullanıcıya bilgi vermek ve kamuoyunu bilgilendirme amacıyla
yazılmış olup doktor tavsiyesi yerine geçmez. Bu bilgilerin kişilere uygunluğu hekim kontrolü ve muayenesini gerektirir. Bu bilgilerin yanlış anlaşılması
veya kullanılmasından doğabilecek mağduriyetlerden bu sayfa sorumlu tutulamaz. Bursa Varis Tedavi Merkezi