bilgi

Varis Hastalığı Tedavi Edilmezse Ne Olur?

TEDAVİ EDİLMEYEN VARİSLER

Varis hastalığı özellikle kadın ve erkekler arasında oldukça yaygın görülebilen bir damar hastalığıdır. Hastalığın ilk aşamalarda belirtilerin olmaması klinik tablonun sorun olmayacağı anlamına gelmemektedir. Varis sinsi olarak gelişebilen yavaş ilerleyen, tedavi edilmedikçe daha kötüye gidebilen bir hastalıktır. Büyük ve kılcal boy varisler tedavi edilmezse zaman içerisinde hastanın hayat kalitesini olumsuz yönde etkileyebilmektedir.


tedavi edilmeyen varisler

Varisin Neden Olduğu Şikâyetler Nedir?                                                                    

Varis hastalığında temel olarak toplardamarların yapısı bozulur. Damarların genişlemesinin nedeni üzerinde bulunan ve kanın geriye kaçmasını engelleyen kapakçıkların bozulmasıdır. Bozulan kapakçıklar kanın geriye kaçmasına ve damarda birikmesine neden olur. Damarda biriken kirli kan süreç içerisinde çeşitli şikâyetlere neden olur.

Varislerin Sınıflandırması

Varis hastalığı evrensel olarak CEAP sınıflandırmasına göre derecelendirilir.

C0 varise dair herhangi bir bulguya rastlanmadığını ifade etmektedir.

C1 sınıflandırması kılcalların varlığının tespit edilmesi,

C2-C3-C4-C5-C6 ise orta boy ve büyük boy varisleri kapsamaktadır. C3 aşamasındaki orta boy varis tedavi edilmez ise ilerleyerek büyük boyutlu dönüşebilir. C5,C6 aşamasında ise varis ülserine neden olabilmektedir.

Varisin Neden Olduğu Şikâyetler

Klinik Olarak Varis Bulguları

 • Ağrı ve Kramp

Varis hastalığının ilk belirtileri bacaklarda oluşan ağrı ve kramplardır. Varis bacak ağrıları yorgunluğa bağlı olarak günün ileri saatlerinde artış gösterir. Genellikle gece ortaya çıkan kramplar hastayı uykudan uyandırabilir.

 • Deride Renk Değişimi

Damarların yapısının bozulması ve genişleyen varisli damarlar cilt yüzeyinden görünür hale gelir. Estetik olarak kötü olan bu varisli toplardamarlar morumsu, kıvrımlı ve kabarık bir hal alır.

 • Şişlik Ve Ödem

Varisteki dolaşım bozukluğu damarların şişmesine ve ödem oluşmasına neden olur.

 • Kaşıntı

Damarlarda, bacakta şişlik ve kaşıntı varislerin ileri derecelere olduğunu gösterir.

 • Kanama

Kanama, hastalığın ileri evrelerinde ortaya çıkan ve ciddi denilebilecek şikâyetlerden birisidir. Varisli damarların genişleyerek şişer ve patlayarak kanama yapabilmektedir. Sorun bu aşamaya gelmeden çözülmelidir.

 • Bacak Yaraları- Varis Ülseri

Varis ülseri, hastalığın can sıkıcı, hastayı ve tedavi sürecini zorlaştıran zor bir aşamadır.

Tedavi edilmeyen varisler bacak ülserine dönüşebilmektedir. Varis yaraları tedavisi uzun ve zahmetli bir süreç olup, güçlükle iyileşir. Bu aşamaya gelmeden önce varislerden kurtulmak olacaktır.

 • Venöz Emboli

Venöz tromboembolizm ciddi bir hastalık olmasına rağmen önlenebilir bir sağlık sorunudur. Derin ven trombozun önemli iki komplikasyonu 1) akut pulmoner emboli ve 2) post-tromboflebit sendromudur.

Venöz tromboembolizm oluşumunda Virchow teorisine göre üç önemli faktör önemlidir.

1) Damar daralması (Staz),

2) Damar duvarlarında hasar,

3) Kanın pıhtılaşması

Derin ven trombozu tanısı klinik muayene yöntemleri kullanılarak %90 oranında teşhis edilebilir. Teşhis için en sık kullanılan radyolojik yöntem Doppler ultrasonografidir.

Venöz Embolide Tedavide Amaç;

 1. Pıhtının ilerlemesini durdurmak,
 2. Pıhtılı damarları tekrar açmak ve kan dolaşımını sağlamak,
 3. Akciğer embolisini ve akciğer hipertansiyonunu önlemek,
 4. Tromboflebit sonrası sendromu ve Pıhtı tekrarlarını durdurmak

Venöz Pıhtı Tromboembolizm Tedavisi:

Heparin Tedavisi; klasik heparin, düşük molekül ağırlıklı heparin veya oral pıhtılaşmayı önleyiciler kullanılabilir.

Pıtı Eritici Tedavi; Trombolitik tedavi olarak bilinir. Streptokinaz, plazminojen aktivatörleri   ve düşük moleküler ağırlıklı heparinler kullanılabilmektedir. Bazı özel durumlarda hastalar için tedavi hastanede yapılmalı, kompresyon çorabı ve bu uygulanacak terapi yöntemleri komplikasyonların önlenmesi yanında ağrı ve ödem azaltılır.

Venöz tromboembolizmde, ven trombozu ve pulmoner emboliyi önlemek ve nüks oranlarını azaltmak için yüksek riskli hastalara profilaksi tedavisi uygulanır. Cerrahi operasyonlar, trombofili ve fiziksel koşullar tromboemboli riskini arttırır.

Varis Ülseri Nasıl Tedavi Edilir?

Oluşan yaranın iyileşmesi için yara olan bölgedeki hücrelerin ve cildin yenilenmesi gerekmektedir. Oksijenize kan akımının artması yara iyileşmesinin sağlanmasında önemli bir faktördür.

***Varis tedavinizi ertelemeyin…

Bu makale ile ilgili soru ve görüşlerinizi aşağıdaki yorum bölümüne yazabilirsiniz.


SORU-CEVAP


ArabicEnglishGermanPersianRussianTurkish
Bizi Arayın
Copyright 2018. Bursa Varis Tedavi Merkezi. Op. Dr. Yunus Keser YILMAZ.
UYARI: Sitedeki içerik telif hakları kapsamında korunmakta olup izinsiz kopyalanamaz. Bu sitede yer alan bilgiler kullanıcıya bilgi vermek ve kamuoyunu bilgilendirme amacıyla
yazılmış olup doktor tavsiyesi yerine geçmez. Bu bilgilerin kişilere uygunluğu hekim kontrolü ve muayenesini gerektirir. Bu bilgilerin yanlış anlaşılması
veya kullanılmasından doğabilecek mağduriyetlerden bu sayfa sorumlu tutulamaz. Bursa Varis Tedavi Merkezi