bilgi

Varis Neden Oluşur ?

blog1-e1556313210893.jpg

Varis Neden Olur?

Öncelikle varis nedir sorusuna cevap olarak şu yazımızda açıklamalı olarak cevabı ele almıştık. İlk kez varis problemi ile karşı karşıya kalan, bacaklarında hafiften mor renkli ve belirgin damarları görmeye başlayan hastalarımıza ışık tutacaktır. Şimdiki yazımızın konusu ise varis neden olur, nasıl oluşur olacaktır.

Adım Adım Varis Oluşma Nedenleri

Varis bir toplardamar hastalığı olarak karşımıza çıkmaktadır. Toplardamarların tıptaki adı olan venlerde bulunan kapakçık sistemi çıkan kanın aşağı dönmesine engel olur. Toplardamarlarda yer alan kapakçıklar sayesinde kanın aşağıya doğru gelmesi engellenir.  Temizlenmek için kirli kan kalbe gelir, kalp bacaklardan yukarı seviyede olduğundan dolayı, damarın içindeki kanı yukarı pompalama görevi olan kapakçıklar mevcuttur. Bu kapakçıklar çek valf görevi görürler, yani bir diğer deyimle yukarı doğru çıkan kanın aşağı dönmesine engel olurlar.

Fakat çeşitli nedenlerle kapakçıklar hasar görebilirler. Hasar gördüklerinde ise tüm kanı yukarı pompalayamaz bir kısmını geri kaçırırlar. Geri kaçan kan aşağıda biriktikçe göllenme söz konusu olur ve bu göllenme zamanla damarların genişlemesine, büzülmesine ve cilt üzerinden bariz şekilde belli olmasına neden olurlar. İşte bu duruma da varis ismi verilmekte olup varis oluşumu baş göstermiştir diyebiliriz.

Varis Oluşumu

Varis Nerede Oluşur?

Topumda yanlış bilinen bir olgu olarak varis sadece bacaklarda olmayabilir. Kan ihtiyacı olan her dokuda varis görülebilir, fakat bulgular ağırlıklı olarak bacaklarda olduğunu göstermiştir.

Varis riskini artıran bir çok neden bulunur. Bunlara örnek olarak, genetik durumlar, ilerleyen yaş, cinsiyet, gebelik, fazla kilolar, hareketsizlik ve bacaklarda oluşan travma verilebilir. Varislerin iyileşmesi için kişilerin yaşam tarzlarında değişikliğe gitmeleri gerekebilir ve ameliyatlı/ameliyatsız tedavi edilebilir. Kapakçıklar hasar gördüklerinde pompalanan venöz kanın bir kısmını geri kaçırırlar. Geri kaçan kan aşağıda biriktikçe damarlarda göllenme oluşur. Varis hastalığı yaşayan bireylerde bu kapakçıklar görevini yerine getiremez. Geri kaçan kanın oluşturduğu göllenme zamanla damarların genişlemesine neden olarak varisler oluşmaktadır.

Varis oluşumunda başlıca neden, toplardamarlardaki kapağın yeterince çalışmıyor olmasıdır. Cinsiyet, gebelik, ilerleyen yaş, kilo fazlalığı, hareketsizlik, bacaklarda oluşan travma ve genetik durumlar varis oluşumunda etkili faktörlerdir. Ayrıca bazı meslek grupları da varis için müsait olabilmekteler, bunlar sürekli ayakta uzun süre çalışmayı gerektirebilecek özel güvenlik görevlileri, satış danışmanları gibi işlerde çalışanlar. Bu meslek grubunda çalışan kişiler alacakları bazı tedbirler ve belirtilerin nüksetmesi ile erken tanı ile muayene neticesinde varisi önleyebilirler.

 

Varislerde Ameliyatsız Tedavi Mümkün müdür? (İlginizi Çekebilir, Okumak İçin Tıklayınız)

 

 


SORU-CEVAP


Randevu Al
Copyright 2018. Bursa Varis Tedavi Merkezi. Op. Dr. Yunus Keser YILMAZ.
UYARI: Sitedeki içerik telif hakları kapsamında korunmakta olup izinsiz kopyalanamaz. Bu sitede yer alan bilgiler kullanıcıya bilgi vermek ve kamuoyunu bilgilendirme amacıyla
yazılmış olup doktor tavsiyesi yerine geçmez. Bu bilgilerin kişilere uygunluğu hekim kontrolü ve muayenesini gerektirir. Bu bilgilerin yanlış anlaşılması
veya kullanılmasından doğabilecek mağduriyetlerden bu sayfa sorumlu tutulamaz. Bursa Varis Tedavi Merkezi