bilgi

Varisin Cerrahi Tedavisi

Cerrahi varis tedavisi ile yalnızca dıştan görülen varisler çıkartılmıyor, toplardamarların içerisinde bulunan ve yüksek basınca yol açan kasık alanlarındaki kapakçıkların neden olduğu yetersizlik tedavi ediliyor. Cerrahi tedavide amaç, kapakları çalışmayan ve kirli kanı geri sızdıran damarları ameliyatla kesip vücut dışına almaktı. Belirtildiği gibi hastada yer alan yetersizlikler giderilmediği takdirde yakınmalar günden güne artacaktır. Bu aşamada operasyon öncesinde hastanın Doppler ultrason ile incelenip takibinin yapılması son derece önemlidir. Önceki tedavi yöntemlerinde, ayak bileğinden kasıklara kadar olan tüm toplardamar çıkartılmaktadır. Mevcut yetmezliği olmayan toplardamarlar, koroner bypass operasyonları için mümkün olduğunca korunmalıdır. Bu teknik artık oldukça nadiren kullanılıyor.

Mevcut hastada kalp yetersizliği gibi bir rahatsızlık yoksa genişlemiş olan varis yumaklarının üzerine minik 2-3 mm’lik cilt kesileri açılır ve çıkartma işlemi gerçekleştirilir. Bu kesiler dikiş gerektirmez. Dolayısıyla operasyon sonrasında da herhangi bir iz kalma gibi bir durum söz konusu değildir.

Hasta işlem sonrasında hastaneden aynı gün içerisinde ayrılabilir. Yaklaşık olarak 1-2 hafta kadar varis çorabı kullanımına özen gösterilmelidir.

Uygulanan Varis Cerrahi Yöntemleri

  • Mikrocerrahi Yöntemi
  • Venöz Stripping (Klasik Varis Operasyonu)
  • Invaginasyon
  • Divizyon
  • Ligasyon
  • Variköz Pake Exizyonu (Mikroflebektomi-Ambulatuar Flebektomi)
  • Perforan Ven Tedavisi ( Ligasyon-Mikroflebektomi-Foam)
  • Kapak Tamir Operasyonlari-Veno Cuff (Kelepçe Yöntemi)

VARİS TEDAVİSİNDE MİNİFLEBEKTOMİ

Büyük varislerin tedavisinde cerrahi açıdan etkili yöntem olarak kabul edilmektedir. Ciltten açılan mini kesiklerle büyük varislerin dışarı alınmasıdır.

Yıllar boyunca daha da geliştirilen bu teknik, günümüzde hiç kesi kullanılmadan sadece iğne deliklerinden yapılmaktadır. Miniflebektomi adı verilen bu teknikte, önce varislerin çevresine sıvı enjekte edilerek varisler söndürülür ve sonra da varisli damar özel çengellerle  iğne deliklerinden dışarı alınır.

Varis tedavisinde doğru adres!

BURSA VARİS TEDAVİ MERKEZİ

Op.Dr. Yunus Keser Yılmaz

Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı


SORU-CEVAP

Call Now ButtonRandevu Al
Copyright 2018. Bursa Varis Tedavi Merkezi. Op. Dr. Yunus Keser YILMAZ.
UYARI: Sitedeki içerik telif hakları kapsamında korunmakta olup izinsiz kopyalanamaz. Bu sitede yer alan bilgiler kullanıcıya bilgi vermek ve kamuoyunu bilgilendirme amacıyla
yazılmış olup doktor tavsiyesi yerine geçmez. Bu bilgilerin kişilere uygunluğu hekim kontrolü ve muayenesini gerektirir. Bu bilgilerin yanlış anlaşılması
veya kullanılmasından doğabilecek mağduriyetlerden bu sayfa sorumlu tutulamaz. Bursa Varis Tedavi Merkezi