bilgi

VARİSLİ DAMARLAR NEDEN KAŞINIR?

varisli-damarlar-neden-kasinir.jpg

Varisli damarlar genellikle cildin yüzeyine yakın bulunur. Damar kanalları hasar görür ve bu nedenle kanı kalbe doğru pompalamada sorun yaşar. Bu damarlar düzgün çalışmadığından, vücudunuz sorunu çözmeye çalışırken aşırı hızlanır.

Vücudun tepkisinin bir kısmı hormonaldir. Bu hormonların bazıları — özellikle histamin, deride alerjik bir reaksiyon olduğunda da serbest bırakılır-kaşıntıya neden olur. Vücudunuz etkilenen bölgeyi histamin ile doldururken, beyniniz hormonun varlığını bir kaşıntı olarak yorumlar.

Böylelikle varisli damarlar sizde kaşıma isteği doğurur, ancak bu durumunuzu daha da kötüleştirebilir. Kaşıyarak zaten cilde yakın damarı travmatize edersiniz. Bunu ne kadar çok yaparsanız, damara o kadar çok zarar verirsiniz ve vücudunuzun yardım için gönderdiği histamin ve diğer hormonlar o kadar fazla olur. Tabii ki, bu kaşıntıyı daha da kötüleştirir.

NE YAPMALI?

Kaşıntılı varisli damarlar için yapabileceğiniz en iyi şeylerden biri onları kaşımamak, çizmemektir. Zor olabilir, ancak cilde dokunmamak tahriş döngüsünü kırmanın en basit yoludur. Bunun ötesinde asıl önemli olan, altta yatan sorunu çözmektir. Yani varisli damarları tedavi ettirmektir.

Kaşıntıyı azaltmak için ise bolca egzersiz yapın. Düzenli olarak hareket ettiğinizde, bacaklarınızdaki büyük kaslar kasılabilir ve damarların ve valflerin kanı kalbe geri itmesine yardımcı olabilir. Dinleniyorsanız veya yatıyorsanız, ayaklarınızı yüksek tuttuğunuzdan emin olun — yerçekiminin damarlarınıza mümkün olduğunca yardım etmesine izin verin.

En önemlisi bir kalp ve damar uzmanını ziyaret etmektir.

AMELİYATSIZ VARİS TEDAVİSİ

Ameliyatsız, konforlu ve modern VARİS TEDAVİSİ ile hastalarımıza kalıcı tedavi imkanı sağlıyoruz.
HEMEN RANDEVU ALIN!

İletişim ve randevu için:
☎️0224 249 44 41
📱0541 207 22 95

Call Now ButtonRandevu Al
Copyright 2018. Bursa Varis Tedavi Merkezi. Op. Dr. Yunus Keser YILMAZ.
UYARI: Sitedeki içerik telif hakları kapsamında korunmakta olup izinsiz kopyalanamaz. Bu sitede yer alan bilgiler kullanıcıya bilgi vermek ve kamuoyunu bilgilendirme amacıyla
yazılmış olup doktor tavsiyesi yerine geçmez. Bu bilgilerin kişilere uygunluğu hekim kontrolü ve muayenesini gerektirir. Bu bilgilerin yanlış anlaşılması
veya kullanılmasından doğabilecek mağduriyetlerden bu sayfa sorumlu tutulamaz. Bursa Varis Tedavi Merkezi