bilgi

VULVAR -GENİTAL VARİS

Vulvar genital varisleri nedir?

Varisli damarlar, damarlarınızın bölümleri genişlediğinde, büküldüğünde ve biriken kanla aşırı dolduğunda ortaya çıkar. Bu, etkilenen bölgede ağrıya, baskıya ve rahatsızlığa neden olabilir.

Vulvar varisleri, vulvanızda gelişen varisli damarlardır. Vulva, bir kadının dış genital bölgesidir.

Birçok kadın hamilelik sırasında Vulvar Varis sorunu yaşar. Bunun nedeni, kan akışındaki değişikliklerin ve artan hormon seviyelerinin vulvadaki damarların genişlemesine neden olabilmesidir. Bazıları için ağrı veya başka semptomlarla sonuçlanır.

Hamile olan kadınlar için, Vulvar varisleri genellikle doğumdan sonra tedavi olmaksızın kaybolur. Doğumdan sonra kaybolmazlarsa – veya bunları hamilelik dışında yaşıyorsanız – belirtilerinizi en aza indirmeye yardımcı olacak tedavi seçenekleri vardır.

Vulvar genital varisleri nasıl belirlenir

Özellikle hamilelik sırasında vulvayı görmek ve üzerindeki değişiklikleri belirlemek zor olabilir.

Vulvar varisleri labia majör ve minörde, vulvanın dudaklarında ve deri kıvrımlarında meydana gelir. Vulvar varislerin bazı görsel semptomları şunları içerir:

  • Bükülmüş görünen ve cildinizden çıkan damarlar
  • Yumuşak ve mavi veya mor renkli damarlar

Bazı kadınlar vulvada gözle görülür değişikliklerden fazlasını yaşarlar. Vulvar varisleriayrıca şunlara da neden olabilir:

  • vulvanızdaki baskı veya ağrı
  • vulvanızda ağırlık
  • yürürken rahatsızlık
  • kaşıntı

Vulvar genital varislerin sebepleri

Kimler risk altındadır?

Bacaklarda varisli damarlar, damarın bazı kısımları zayıfladığında gelişir. Bu olduğunda, vücudun kanı alt ekstremitelerinizden kalbe verimli bir şekilde daha az dolaştırması sözkonusudur. Bacaklarınızdaki kan birikir ve bu da şişkin, dalgalı, çıkıntılı ve bazen ağrılı damarlara neden olur.

Yaşlanma, genellikle varis oluşumunda bir faktördür. Zamanla, damarlar yapı ve işlev açısından daha az verimli hale gelir ve venöz kan dolaşımının yavaşlamasına neden olur. Ailenizde varis öyküsü varsa veya aşırı kiloluysanız, bu duruma risk artar.

Bununla birlikte, hamilelik sırasında büyük olasılıkla Vulvar varisleri yaşarsınız. Bu süre zarfında vücudunuz daha fazla kan üretir ve bu durumda bacaklarınızdan pelvise daha yavaş akar. Vücudunuzdaki değişen östrojen ve progesteron hormonları seviyeleri de damarlarınızın duvarlarının gevşemesine neden olur.

Pelvik varisli damarlara sahip olmak da Vulvar varisleri geliştirme riskini artırır. Bu durum, alt sırt ve üst uyluklar gibi pelvisinizde ve çevresindeki bölgelerde ağrıya neden olabilir.

Varis tedavisinde doğru adres!

BURSA VARİS TEDAVİ MERKEZİ

Op.Dr. Yunus Keser Yılmaz

Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı

bizi arayın
Call Now ButtonRandevu Al
Copyright 2018. Bursa Varis Tedavi Merkezi. Op. Dr. Yunus Keser YILMAZ.
UYARI: Sitedeki içerik telif hakları kapsamında korunmakta olup izinsiz kopyalanamaz. Bu sitede yer alan bilgiler kullanıcıya bilgi vermek ve kamuoyunu bilgilendirme amacıyla
yazılmış olup doktor tavsiyesi yerine geçmez. Bu bilgilerin kişilere uygunluğu hekim kontrolü ve muayenesini gerektirir. Bu bilgilerin yanlış anlaşılması
veya kullanılmasından doğabilecek mağduriyetlerden bu sayfa sorumlu tutulamaz. Bursa Varis Tedavi Merkezi