bilgi

VULVAR -GENİTAL VARİS

Vulvar Varis Nedir?

Varisli damarlar, damarlarınızın bölümleri genişlediğinde, büküldüğünde ve biriken kanla aşırı dolduğunda ortaya çıkar. Bu, etkilenen bölgede ağrıya, baskıya ve rahatsızlığa neden olabilir. Vulva, bir kadının dış genital bölgesi olup Vulvar varisleri, vulvada gelişen varisli damarlardır.

Birçok kadın hamilelik sırasında Vulvar Varis sorunu yaşar. Bunun nedeni, kan akışındaki değişikliklerin ve artan hormon seviyelerinin vulvadaki damarların genişlemesine neden olabilmesidir. Bazıları için ağrı veya başka semptomlarla sonuçlanır.

Hamilelikte Vulvar Varis

Hamile olan kadınlar için, Vulvar varisleri genellikle doğumdan sonra tedavi olmaksızın kaybolur. Doğumdan sonra kaybolmazlarsa – veya bunları hamilelik dışında yaşıyorsanız – belirtilerinizi en aza indirmeye yardımcı olacak tedavi seçenekleri vardır.

Vulvar Varis Ağrı Yapar Mı?

Bacaklarda görülen varisler gibi vulvar varisler de kronik ağrılar ile kendini belli edebilmektedir.

Vulvar Varis Belirtileri Nelerdir?

Vulvar genital varisleri nasıl belirlenir?

Özellikle hamilelik sırasında vulvayı görmek ve üzerindeki değişiklikleri belirlemek zor olabilir.

Vulvar varisleri labia majör ve minörde, vulvanın dudaklarında ve deri kıvrımlarında meydana gelir. Vulvar varislerin bazı görsel semptomları şunları içerir:

  • Bükülmüş görünen ve cildinizden çıkan damarlar
  • Yumuşak ve mavi veya mor renkli damarlar

Bazı kadınlar vulvada gözle görülür değişikliklerden fazlasını yaşarlar. Vulvar varisleri ayrıca şunlara da neden olabilir:

  • Vulvanızdaki baskı veya ağrı
  • Vulvanızda ağırlık
  • Yürürken rahatsızlık
  • Kaşıntı

Vulvar genital varislerin sebepleri

Kimler risk altındadır?

Bacaklarda varisli damarlar, damarın bazı kısımları zayıfladığında gelişir. Bu olduğunda, vücudun kanı alt ekstremitelerinizden kalbe verimli bir şekilde daha az dolaştırması söz konusudur. Bacaklarınızdaki kan birikir ve bu da şişkin, dalgalı, çıkıntılı ve bazen ağrılı damarlara neden olur.

Yaşlanma, genellikle varis oluşumunda bir faktördür. Zamanla, damarlar yapı ve işlev açısından daha az verimli hale gelir ve venöz kan dolaşımının yavaşlamasına neden olur. Ailenizde varis öyküsü varsa veya aşırı kiloluysanız, bu duruma risk artar.

Gebelikte Vulva Varis Tedavisi

Bununla birlikte, hamilelik sırasında büyük olasılıkla Vulvar varisleri yaşayabilirsiniz. Bu süre zarfında vücudunuz daha fazla kan üretir ve bu durumda bacaklarınızdan pelvise daha yavaş akar. Vücudunuzdaki değişen östrojen ve progesteron hormonları seviyeleri de damarlarınızın duvarlarının gevşemesine neden olur. Özellikle hamilelik sırasında Vulvar varislerini önlemek mümkün olmayabilir. Fakat yapabileceğiniz bazı basit uygulamalar sizi rahatlatabilir, o adımlara da şu yazımızdan ulaşıp okuyabilirsiniz.

Vulva Varis Tedavisi

Ameliyatsız yöntemlerle tedavisi mümkün olup kliniğimizde başarıyla tedavi edilebilmektedir.

 

 

Varis tedavisinde doğru adres!

BURSA VARİS TEDAVİ MERKEZİ

Op.Dr. Yunus Keser Yılmaz

Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı

bizi arayın
ArabicEnglishGermanPersianRussianTurkish
Bizi Arayın
Copyright 2018. Bursa Varis Tedavi Merkezi. Op. Dr. Yunus Keser YILMAZ.
UYARI: Sitedeki içerik telif hakları kapsamında korunmakta olup izinsiz kopyalanamaz. Bu sitede yer alan bilgiler kullanıcıya bilgi vermek ve kamuoyunu bilgilendirme amacıyla
yazılmış olup doktor tavsiyesi yerine geçmez. Bu bilgilerin kişilere uygunluğu hekim kontrolü ve muayenesini gerektirir. Bu bilgilerin yanlış anlaşılması
veya kullanılmasından doğabilecek mağduriyetlerden bu sayfa sorumlu tutulamaz. Bursa Varis Tedavi Merkezi